הקשר בין אומגה 3 ממקור דגי להפרעות בקצב הלב

Image

מה מקור האומגה 3 הבטוח עבורי ?

לאחרונה פנו אלינו לקוחות רבים בשאלות לגבי הקשר בין צריכה של אומגה 3 ממקור דגי להפרעות בקצב הלב מסוג פרפור פרוזדורים/עליות ( Atrial Fibrillation).
נקדים ונאמר, תופעה זו שפורסמה לאחרונה לאחר מחקר מקיף שנעשה בנושא אינה מקושרת לשמן המרווה המרושתת וזאת בשל העובדה שהוא מיוצר ממקור טבעוני צמחי, טהור לחלוטין ללא קשר לאומגה 3 ממקור דגי שאליו שויכה התופעה. יתרה מזאת שמן המרווה המרושתת הוא חלופה אמיתית ומעולה לצריכה בטוחה של אומגה 3 לכל קבוצות הגיל.

Image

תוצאות המחקר שבדק קשר בין אומגה 3 ממקור דגי לנוכחות של הפרעות קצב לב

ב 6.10.21 פורסם מאמר בכתב העת הנחשב journal Circulation, על מחקר שבדק קשר בין אומגה 3 ממקור דגי להפרעות קצב לב החוקרים רצו לברר לעומק את הקשר בין צריכה של אומגה 3 ממקור דגי והפרעת קצב לב עלייתית בשם Atrial fibrillation (פרפור עליות/פרוזדורים).
החוקרים סקרו למעלה מ 4000 מאמרים ומחקרים בנושא ובחרו להתמקד ב 7 מחקרים קליניים שבוצעו על יותר מ 81,000 משתתפים עם דגש על הקשר בין צריכה של כמות שעולה על 1 גרם שמן דגים ביום והופעה של הפרעת קצב.
מסקנות החוקרים היו שיש קשר ישיר בין צריכה במינון גבוה של אומגה 3 ממקור של שמן דגים להופעה של הפרעת קצב עלייתית מסוג Atrial fibrillation. הסיכוי להופעה של הפרעה שכזו אצל צרכני אומגה 3 ממקור של שמן דגים היה גבוה ב 25% מהאוכלוסיה הרגילה שנבדקה.

האתגרים בצריכה של אומגה 3 ממקור דגי

אומגה 3 היא קבוצה של חומצות שומן חיוניות שהגוף חייב לצרוך לשם תפקוד תקין של מערכות בו אבל אינו יכול להפיק אותן בעצמו, כלומר אדם המעוניין לצרוך אומגה 3 צריך להיעזר בתזונה שמורכבת ממקורות שמכילים אומגה 3 ( דגים, פירות ים, כבדי כלבי ים, קריל, אגוזי מלך, עלים ירוקים, מרווה מרושתת ועוד).
לאורך השנים הציבור בעיקר נחשף למקורות אומגה 3 שמופקים מהדגה, אבל מחקרים רבים הראו שיש אתגרים רבים בצריכה של אומגה 3 ממקור דגי:
1. טעם וריח לא טובים.
2. התחמצנות מהירה של שמן דגים שגורמת למוצר להתקלקל טרם זמנו.
3. נוכחות של מתכות כבדות כגון כספית, עופרת ו PCB בשמני דגים.
4. שמן דגים הוא אלרגן לחלק מהאוכלוסייה.
5. מחקרים רבים שהראו שצריכה של שמן דגים במינונים גבוהים משויכת לאתגרים בריאותיים רבים ( הפרעות בקצב הלב, בעיות הקשורות לממאירות של בלוטת הערמונית, סכנה לנוטלי נוגדי קרישה כגון קומדין, העלאה הערכים של הכלוסטרול הרע ה LDL).

אומגה 3 גליל

מרווה מרושתת החלופה הטבעונית לאומגה 3 ממקור דגי

מהם היתרונות של המרווה המרושתת ביחס לשמן הדגים ?

שמן המרווה המרושתת הינו שמן ייחודי שהתגלה בישראל על ידי חוקרים ממכון וולקני מנהל המחקר החקלאי של מדינת ישראל.
החוקרים גילו ששמן המרווה המרושתת שמופק בכבישה קרה מזרעי המרווה המרושתת, מכיל נוסחה מופלאה על חומרים וחומצות שומן בינהם גם אומגה 3 ALA בריכוז גבוה מאוד ( 50%) ומציג ערכי יציבות שלא נראו עד היום במקורות של אומגה 3 מה שמציב את המרווה המרושתת כאחד המקורות היציבים בטבע לאומגה 3.
השמן נמכר בישראל קרוב לעשור והוא נחשב כמקור האומגה 3 הטבעוני המוביל בישראל ומומלץ על ידי רופאים ומומחי בריאות רבים. למידע נוסף על תוכנות שמן המרווה המרושתת לחצו כאן.
שמן המרווה מהווה חלופה מעולה טבעונית וכשרה עבור לקוחות שצריכים לצרוך אומגה 3 ברמה היום יומית אבל אינם רוצים להחשף לאתגרים שמציג שמן הדגים כמקור לאומגה 3.
יש לו טעם צמחי עדין וניתן לצרוך אותו בכמוסות או כשמן בבקבוק.

מחקרים והפניות 

 1. High-Dose Omega-3s Tied to Higher Risk for Atrial Fibrillation
  https://www.medscape.com/viewarticle/960606?src=soc_fb_share&fbclid=IwAR0-FpzDwneW32OgjjxBbITSZ0-ASgLIMZ69yL82W_v3301kQLeBXOip7fs
 2. Effect of n-3 fatty acids in glycemic and lipid profiles, oxidative stress and total antioxidant capacity in patients with the metabolic syndrome. (Intake of fish oil resulted in increased LDL levels and insulin resistance, were observed). Arq Bras Endocrinol Metabol. 2010; 54(5):463.
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20694407
 3. M. Kestin, P. Clifton, G. B. Belling, and P. J. Nestel, “n-3 fatty acids of marine origin lower systolic blood pressure and triglycerides but raise LDL cholesterol compared with n-3 and n-6 fatty acids from plants,” American Journal of Clinical Nutrition, vol. 51, no. 6, pp. 1028–1034, 1990. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1971991
 4. Plasma Phospholipid Fatty Acids and Prostate Cancer Risk in the SELECT Trial. Allan S. Brett, MD reviewing Brasky TM et al. J Natl Cancer Inst 2013 Aug 7.
  http://jnci.oxfordjournals.org/content/105/15/1132.short
 5. http://www.nydailynews.com/life-style/health/evidence-prostate-cancer-omega 3-link-article-1.1395853