מאמרים נוספים

אומגה 3 אינדקס

מאמרים נוספים שתף: שלח לנו הודעה אומגה 3 אינדקס מידע מקצועי לאחרונה התפרסמו כתבות יח”צ שיווקיות שממומנות על ידי משווק שמן דגים בהן הוא מציג

קרא עוד

השוואה שמן דגים

השוואה בין מרווה מרושתת ושמני דגים מה עדיף ? מהם ההבדלים ? השוואה בין מרווה מרושתת לשמן דגים השוואה בין שמן המרווה המרושתת לשמני דגים

קרא עוד

שתף:

שלח לנו הודעה

הקשר בין אומגה 3 ממקור דגי להפרעות בקצב הלב

ב 6.10.21 פורסם מאמר בכתב העת הנחשב journal Circulation, על מחקר שבדק קשר בין אומגה 3 ממקור דגי להפרעות קצב לב החוקרים רצו לברר לעומק את הקשר בין צריכה של אומגה 3 ממקור דגי והפרעת קצב לב עלייתית בשם Atrial fibrillation (פרפור עליות/פרוזדורים).

לאחרונה פנו אלינו לקוחות רבים בשאלות לגבי הקשר בין צריכה של אומגה 3 ממקור דגי להפרעות בקצב הלב מסוג פרפור פרוזדורים/עליות ( Atrial Fibrillation).
נקדים ונאמר, תופעה זו שפורסמה לאחרונה לאחר מחקר מקיף שנעשה בנושא אינה מקושרת לשמן המרווה המרושתת וזאת בשל העובדה שהוא מיוצר ממקור טבעוני צמחי, טהור לחלוטין ללא קשר לאומגה 3 ממקור דגי שאליו שויכה התופעה. יתרה מזאת שמן המרווה המרושתת הוא חלופה אמיתית ומעולה לצריכה בטוחה של אומגה 3 לכל קבוצות הגיל.

תיאור המחקר

ב 6.10.21 פורסם מאמר בכתב העת הנחשב journal Circulation, על מחקר שבדק קשר בין אומגה 3 ממקור דגי להפרעות קצב לב החוקרים רצו לברר לעומק את הקשר בין צריכה של אומגה 3 ממקור דגי והפרעת קצב לב עלייתית בשם Atrial fibrillation (פרפור עליות/פרוזדורים).
החוקרים סקרו למעלה מ 4000 מאמרים ומחקרים בנושא ובחרו להתמקד ב 7 מחקרים קליניים שבוצעו על יותר מ 81,000 משתתפים עם דגש על הקשר בין צריכה של כמות שעולה על 1 גרם שמן דגים ביום והופעה של הפרעת קצב.
מסקנות החוקרים היו שיש קשר ישיר בין צריכה במינון גבוה של אומגה 3 ממקור של שמן דגים להופעה של הפרעת קצב עלייתית מסוג Atrial fibrillation. הסיכוי להופעה של הפרעה שכזו אצל צרכני אומגה 3 ממקור של שמן דגים היה גבוה ב 25% מהאוכלוסיה הרגילה שנבדקה.

האתגרים בצריכה של אומגה 3 ממקור דגי

אומגה 3 היא קבוצה של חומצות שומן חיוניות שהגוף חייב לצרוך לשם תפקוד תקין של מערכות בו אבל אינו יכול להפיק אותן בעצמו, כלומר אדם המעוניין לצרוך אומגה 3 צריך להיעזר בתזונה שמורכבת ממקורות שמכילים אומגה 3 ( דגים, פירות ים, כבדי כלבי ים, קריל, אגוזי מלך, עלים ירוקים, מרווה מרושתת ועוד).
לאורך השנים הציבור בעיקר נחשף למקורות אומגה 3 שמופקים מהדגה, אבל מחקרים רבים הראו שיש אתגרים רבים בצריכה של אומגה 3 ממקור דגי:
1. טעם וריח לא טובים.
2. התחמצנות מהירה של שמן דגים שגורמת למוצר להתקלקל טרם זמנו.
3. נוכחות של מתכות כבדות כגון כספית, עופרת ו PCB בשמני דגים.
4. שמן דגים הוא אלרגן לחלק מהאוכלוסייה.
5. מחקרים רבים שהראו שצריכה של שמן דגים במינונים גבוהים משויכת לאתגרים בריאותיים רבים ( הפרעות בקצב הלב, בעיות הקשורות לממאירות של בלוטת הערמונית, סכנה לנוטלי נוגדי קרישה כגון קומדין, העלאה הערכים של הכלוסטרול הרע ה LDL). למידע נוסף על ההבדלים בין שמן דגים לשמן מרווה מרושתת לחץ כאן.

תיאור המחקר באנגלית

  1. High-Dose Omega-3s Tied to Higher Risk for Atrial Fibrillation
    https://www.medscape.com/viewarticle/960606?src=soc_fb_share&fbclid=IwAR0-FpzDwneW32OgjjxBbITSZ0-ASgLIMZ69yL82W_v3301kQLeBXOip7fs
  2. Effect of n-3 fatty acids in glycemic and lipid profiles, oxidative stress and total antioxidant capacity in patients with the metabolic syndrome. (Intake of fish oil resulted in increased LDL levels and insulin resistance, were observed). Arq Bras Endocrinol Metabol. 2010; 54(5):463. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20694407
  3. M. Kestin, P. Clifton, G. B. Belling, and P. J. Nestel, “n-3 fatty acids of marine origin lower systolic blood pressure and triglycerides but raise LDL cholesterol compared with n-3 and n-6 fatty acids from plants,” American Journal of Clinical Nutrition, vol. 51, no. 6, pp. 1028–1034, 1990. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1971991
  4. Plasma Phospholipid Fatty Acids and Prostate Cancer Risk in the SELECT Trial. Allan S. Brett, MD reviewing Brasky TM et al. J Natl Cancer Inst 2013 Aug 7.
    https://jnci.oxfordjournals.org/content/105/15/1132.short
    https://www.nydailynews.com/life-style/health/evidence-prostate-cancer-omega 3-link-article-1.1395853